Yazarlar

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Süper Aktif

Süper Aktif, bünyesinde aktif, dinamik, heyecanlı insanları barındıran, birlikte sinemaya, tiyatroya, doğa gezilerine gitmeyi seven, arkadaşlarını uzaktan uzağa internet sitelerinden değil de her fırsatta her türlü aktiviteyi bahane ederek canlı kanlı görüp iki muhabbetin belini kırıp birlikte zaman geçirmekten hoşlanan sanal değil gerçek bir sosyal topluluktur.

Ahmet Anıl Dindar

Akademisyen, mühendis, araştırmacı, babacık, havacılık aşığı, programcı ve "a-m-a-t-ö-r" Bloguma http://ahmetanildindar.blogspot.com.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

Meryem Kadıoğlu

Küçükken yaramazlıklarıma karşılık aldığım oda cezalarında yapacak birşey bulamadığım için başlayan okuyuculuk maceram.

Mehmet Yalçınkaya

Amerika'da geçirdiğim 2 seneden sonra Türkiye'ye döndüğümde, orada geçirdiğim zamanı yazmadığım için bir hayli pişmanlık duymuştum. Zira çok güzel anılarım ve arkadaşlıklarım oldu. Buradan edindiğim ders ile Finlandiyada yaşayacaklarımı kaleme alacağım http://mehmetylcnky.blogspot.com.tr/ blog sayfasını açmaya karar verdim.

Gürkan Yeniçeri

Gürkan Yeniçeri 1974 İstanbul doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıdır. 1998 yılında Kıbrıs’da bir üniversiteden yazılım mühendisi olarak mezun olduktan hemen sonra İstanbul’a dönerek iş hayatına atılmış ve hayatını sürdürmüştür. 2001 yılından beri de yurt dışında yazılım mühendisi olarak çalışmaktadır. İki çocuk sahibi olduktan sonra ev dışındaki hobilerine zaman ayıramayan ve bu sebebten dolayı da evde bir şeyler yapmak için araştırırken yoğurt ve peynir yapımına merak salmış ve iyi de etmiştir. Zaten küçüklüğünden beri yemek yapmayı çok sevmiştir. Her gün öğleden sonra ilkokuldan gelip annesi ve babası evde yokken kardeşi ile birlikte yemek yapmayı denemişler, ortalığı batırıp, mutfağı rezil etmişler, bir kaç kereler komşular tarafından yakalansalar dahi ana babasının geliş saatine kadar ortalığı temizleyip delilleri yok etmeyi becermişlerdir. Çıkan bulaşıklar yıkanmış, ocak silinip temizlenmiş ve her şey yerli yerine yerleştirilmiştir. Yazarın gıda mühendisliği veya peynir/sucuk fabrikasında çalışmışlığı yoktur. Tüm bilgi internet üzerindeki forumlardan, kitaplardan ve diğer kaynaklardan edinilmiş ve bizzat uygulanarak denenmiştir. Yazarın zaten bir mühendis olması disiplinli şekilde çalışmasını ve tarifleri uygulamak için ortaya çıkartırken çok fazla araştırmasına neden olmuştur. Hobi olarak güzel bir uğraş olmasının yanında yaptığınız ürünlerin de yenebiliyor olması daha da sevindiricidir.

Bilal Dindar

1946 Fatsa doğumluyum, ilk ve ortaokulu Fatsa, liseyi; önce Trabzon sonra Orduda, Lisansı Ankara Üniversitesi, Lisansüstünü Paris-IV (Sorbonne)da tamamladım. Erzurum, Atatürk Üniversitesi'nde sekiz yıl Dr. Asistan, sonra da Yrd. Doç. olarak çalıştım. Halen Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Petek Çavdar

Gökhan Örün

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. İnternetle tanıştığı ilk günden beri hayranlık duyan ve hala bu heyecanı artarak yaşayan bir teknoloji sevdalısı. Yaptığı işe aşık nadir insanlardan biri olduğunun farkında. Şimdi ise dünyayı iyi yönde değiştirmeyi kafaya koymuş bir internet gişimcisi..