En İyi Dövüş Filmleri

Geçen gün Ozan’dan gelen “Bu film var mı?” başlıklı epostayı görünce aklıma bir süre önce Men’s Health dergisinde gördüğüm ve bu konuyu SüperAktif’te yazmalıyım diyip unuttuğum “En İyi Dövüş Filmleri” yazısı geldi.

Yazıya geçmeden Ozan’ın sorduğu RAMO – Türk Rambo filminin YouTube’ta bulduğum kısa bir kısmını yazının sonuna ekledim izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum :)

Dövüş sahneleri içeren filmler vardır, bir de Dövüş Filmleri vardır. Bunların arasında dövüş disiplinlerinin uygulanışı açısından en çok dikkat çekenleri Men’s Health aşağıdaki gibi sıralamış.

Ejder Kalesi – Enter The Dragon
Bruce Lee’nin son filmi, bir dövüşçünün bir turnuvaya katılıp herkesi dövdüğü film tarzının da ilki sayılıyor. Bruce Lee farklı disiplinlerden gelen dövüşçüleri kendi yaratımı olan Jeet Kune Do tekniğiyle egale ediyor.

Efsane Yumruk – Fist Of Legend

Bruce Lee’nin mirasçısı olarak görülen bu Jet Li filmi, aslen “Fist Of Fury” adlı bir Bruce Lee filminin uyarlaması. Bir ‘dojo’ dolusu karateciyi kung fu ile döven Jet Li’nin de en iyi performansı bu filmde.

Son Ültimatom – The Bourne Ultimatum

Doğrudan hedefe yönelik, vakit kaybetmeyen üslubuyla sert ajan Jason Bourne, Krav Maga tekniğini kullanarak hızlı ve ölümcül dövüşlere giriyor. Bu filmde de doğaçlama tekniğini sergiliyor.

Karateci Çocuk – The Karate Kid (I)

Kartal duruşuyla ve Bay Miyagi’nin alışılmışın dışındaki eğitim sistemiyle hafızalara kazınan “The Karate Kid”in karatecisi Daniel, belki çok güçlü ya da çok hızlı bir sporcu değildi ama en nefes kesici ve azimli mücadeleyi sergiliyordu.

Kung Fu Sokağı – Kung Fu Hustle

Aslen bir komedi filmi ama içindeki uzun ve kalabalık dövüş sahneleri koreografi olarak birçok ciddi dövüş filminden daha iyi. 40’lı yılların Çin’inde baltalılar çetesine karşı birlik olan mahallelinin mücadelesi izlenmeye değer.

Matrix – The Matrix

Uzakdoğu dövüş filmlerinin stilini Hollywood’a getiren film gerçek bir başyapıt. Neo ile Morpheus’un kung fu eğitimi kadar Neo ile Ajan Smith’in son kapışması da birer koreografi harikası.

Çelik Yumruklar – Real Steel

Her boks filmi insanlar arasında olacak değil. Geçtiğimiz aylarda izlediğimiz “Real Steel” robotların dövüştürüldüğü bir geleceği anlatıyordu. Robotların yumruklaşması ve kıran kırana mücadeleleri dikkat çekmişti.

Rocky

Boks filmi denince sayısız örnek verilebilir fakat Rocky’nin yeri her zaman farklı olacak. Apollo Creed ile girdiği ve rauntlar boyunca süren son boks maçı, her izlendiğinde nefesleri kesiyor.

Koruyucu – The Protector

Muay Thai’ci Tony Jaa, bu filmde kendini aşıyor. Dakikalarca süren ve tek seferde çekilen sahnede, bir binanın katları arasında dolaşarak önüne geleni yere seriyor.

Savaşçı – Warrior (ı)

MMA üzerine son yıllarda çok fazla film var. Fakat en iyisi şüphesiz Oscar’larda da adı geçen “Warrior”. İki düşman kardeşin turnuva içinde rakipleriyle olan maçları dikkat çekiyor.

Yip Man – Ip Man

Wing Chun dövüş stilinin yaratıcısı Çinli usta Yip Man’ın hayat hikayesini anlatan film, ışık hızındaki seri yumruklarıyla Donnie Yen’in de en iyi filmi.

Ve bizim muhteşem Rambo klonumuz – RAMO

Kaynak: Men’s Health Türkiye

Bu yazı 1651 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir