Bel ve Sırt Ağrılarını Yok Edin

Bel ve Sırt ağrıları sizi öldürüyor değil mi? Uzun çalışma saatleri boyunca sandalyede geçirdiğiniz süre düşünüldüğünde buna çok da şaşırmamak lazım.

Bel ve Sırt ağrılarımızın kaynağı, ne büyük ironidir ki, aynı zamanda bizi esnek tutan ve hareketi kolaylaştıran faysa adı verilen bağ dokuları.

Kaslar yerçekiminin zamanla vücudu aşağı çekmesine karşı koymak isteyince işte o acı ve ızdırap dolu sürece adım atmış oluyoruz.

Özellikle kaslar güçsüzse bağ dokusu, vücudu bir arada tutmak için sert bantlar yaratarak bu çöküşü engellemeye çalışıyor.

Oluşan bu bantlar da eklem ve kas ağrılarının doğmasına neden olarak, hem duruşunuzu bozuyor hem de hareketlerinizi kısıtlıyor.

Ağrıların bir diğer kaynağı stres
Sırt ağrılarının bir diğer nedeni de strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.

Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle ağrılardan kurtulabilirsiniz

  • Herşeyden önce kronik bel ve sırt ağrıları çekiyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.
  • Gün içinde çok fazla oturuyorsanız (özellikle de ofiste çalışıyorsanız), vücut ölçülerinize uygun, rahat bir sandalyenizin olması çok önemlidir. Uzun süre oturmak belinizi zayıf düşüreceğinden yapmanız gereken 2 şey var.
    • Saat başı mola vermek ve en azından 5 dakika yürümek.
    • Sırt ve belinizi güçlendirecek egzersizler yapmak. Bu egzersizler gün içinde oturarak geçirdiğiniz uzun saatlerin neden olduğu zayıflığı giderecektir.
  • Geceleri uyuduğunuz yatak 5 yıldan daha eskiyse, hiç düşünmeden bu yatağı atıp yenisini alın. Yeni bir yatak sırt ve bel ağrılarında gerileme sağlar ve alacağınız daha kaliteli uyku ile gündelik yaşam enerjinizde artış gözlenir. ASLA AMA ASLA karnınızın üzerinde uyumayın. Bu tür bir uyku pozisyonu boynunuz ve sırtınız için hiç de iyi değildir.
  • Günde en az yarım saatinizi yürümeye ayırın. Yürümek sırt ve bel kaslarınızı çalıştırıp, rahatlatır. Yürümek, son omurga kemiğiniz L5 ile bu kemiğin üzerine oturduğu sağrı kemiği arasındaki normal hareketi düzenleyen tek egzersizdir. Bu egzersiz sırt ve bel sağlığı açısından oldukça önemli olduğu gibi, çektiğiniz ağrıların azalmasında da etkili olabilir.
  • Ağır yük taşımayın. Ağır yük taşımak sırt ağrılarını şiddetlendirir. Ağır bir şey kaldırmak zorunda olduğunuzda bunu kesinlikle eğilerek yapın; aksi takdirde sakatlık yaşamanız muhtemeldir. Benzer şekilde, yeni doğum yaptıysanız, bebeğinizi kaldırırken çok dikkatli olun. Dizlerinizi kırarak eğilin ve yeniden ayağa kalkarken güçlü uyluk kaslarınızı kullanın.
  • Herhangi bir şekilde eğilmek zorunda olduğunuz bütün durumlarda belinizden değil, dizlerinizi kırarak eğilin. Böylelikle bel ve sırtınızı zorlamamış olursunuz. Yük taşımak zorunda olduğunuzda, ev işlerini yaparken vb durumlarda her zaman dizlerinizi kırarak eğilin ve yeniden ayağa kalkarken belinizden değil kalça ve uyluk kaslarınızdan güç alın. Dizlerinizi kırarak eğilmek, dizardı kirişlerinize binen yükü azaltarak bel ve sırtınıza binen yükü de azaltır. Aksıracağınız zaman bile, dizlerinizi kırın; böylece sırtınıza binecek yükü kesmiş olursunuz.

Kaynak: Kosmodisk

Bu yazı 274 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir