Çakma Anne

Çakma Anne

“Çocuklarım gün sonunda hala hayatta iseler, görevimi yerine getirmişim demektir” diye düşünen anneye Çakma Anne denir.

Çakma anne ile gerçek annenin en temel farkı, gerçek anne çocuğunun üstüne titreyip olabilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem alan anne, çakma anne ise herşeyi oluruna bırakıp bir şeyler ters giderse pratik çözümlerle durumu kotaran ve bunu etraftakilere fark ettirmeyen anne (özellikle farkettirmeme kısmı bu tür anneler için en önemli meziyet :).

Bu sebeple olsa gerek kitabın başında bir uyarı var;

Not: Yanında yedek emzik taşıyanlardansanız, bu kitap size göre değil. Kusura bakmayın, öyle.

Kitap anne baba olmanın zorluklarını çok keyifli ve espirili bir şekilde kaleme almış öyle ki Time dergisi kitap için “Suç teşkil edecek kadar komik” demiş.

Zaman zaman yuh artık böyle anne baba olur mu hiç dedirtecek bölümlerin yanında bolca evet bazen ben de böyle hissediyorum ya da düşünüyorum dedirtecek bölümler de var.

Kitap Amerikan anne baba perspektifinden yazıldığı için kültürel unsurlar bazen bize uzak kalsa da globalleşen! dünyada bizim de çok farkımız kalmadığından bazı espiriler her ne kadar bize uzak öğeler taşısa da anlamakta zorlanmıyor hatta ufak bir tebessüm yüzümüze oturuveriyor.

Kitabın yazarlarının hepsi kendince birer Çakma Anne (örnekse hepsinin çocuğuyla evcilik oynarken kendini camdan atmak istemişliği var) ve hepsi komik (örnekse içlerinden biri Conan O’Brien’ın metin yazarı) dört kadın bir araya gelip bu modern zamanlar ebeveynlik rehberini ortaya çıkarmış.

Kitapta her annenin bir gün tadacağı kaçınılmaz kriz anlarını sıralayıp, mümkün olan en az emekle bunların üstesinden gelmenin, yarım yamalak iş çıkartıp bunu kimseye farkettirmemenin püf noktalarını paylaşıyorlar.

İşte bir kaç örnek:

  • Her Hafta Sonu Saat 9’a Kadar Yatakta Kalmanın Yolları
  • On Saniye Kuralı: Yere Düşen Emzik
  • Spor Yapan Annelerle Başa Çıkmanın Yolları
  • Pazarda/Markette/Alışverişte Sinir Krizleri!

Evet, bu kadınlar sizi anlıyorlar. Küçük diktatörlerinizi tanıyorlar. Ve size yardım edebilirler.

Babalar için bir not: Kitap sizi de unutmamış, bir bölümü de çakma babalara ayırmışlar ama bence yazan olursa rahatlıkla bir kitap da babalar için çıkar.

Bu yazı 307 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir