Aylak Adam

Aylak Adam

Bir ara, yanlış hatırlamıyorsam, UğurC, Onedio sitesinden “Hangi Ünlü Roman Kahramanı Senin Karakterini Yansıtıyor?” şeklinde bir anket göndermişti. Anket sonucunda “Aylak Adam’ın ‘C.’sisiniz!” çıkmıştı.

Ve benim hakkımda şöyle diyordu;

Herkes bir işin ucundan tutmakta ve bir şeylerin peşinde koşturmaktadır, bu yaşamda. Fakat sizin için kendinizi adayacağınız ya da “tutamak” niyetine tutanacağınız hiç ama hiçbir şey yok! Çünkü şu hayatta kendini adabileyeceğin herhangi bir şey var mı? (Belki “O”) Size aylak diyorlar, hiçbir şeyin peşinden koşmaz diyorlar. Onlara karşı, bu oldukça anlamsız dünyada, yaşasın aylaklık, yaşasın alfabenin “üçüncü” harfleri demekte çok haklısınız!

O gün kitabı hemen okuma listeme ekledim. Sonunda okudum da :)

Her ne kadar anket benim C. olduğumu söylese de ben daha çok eve elimde paketlerle dönen adamım. C. olmanın yanından bile geçmedim hiç ömrü hayatımca.

Uzun uzadıya kitap hakkında yorum yazmak yerine sadece tüm kitaptan tek işaretlediğim yeri paylaşacağım.

iki çeşit içen vardır.. biri, benim gibi, kurtuluşu içkiden beklemenin utancıyla içer.. bir de şu çevrendekilere bak.. bunlar neden içiyorlar? toplum içinde yaşamanın baskısını, yükünü hafifletmek için.. çekinmeden bağırmak, yüksek sesle gülmek için.. dışarda bağırmak, kahkaha atmak yasaktır.. sokakta hiç gülmemek için burada gülerler..

tutamak sorunu dedim.. dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde gider gibiyiz.. tutunacak bir şey olmadı mı insanlar yuvarlanır.. tramvaylardaki tutamaklar gibi.. uzanır tutunurlar.. kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine, sanatına.. çocuklarına tutunanlar vardır.. herkes kendi tutamağının en iyi, en yüksek olduğuna inanır.. gülünçlüğünü fark etmez..

Bu yazı 98 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir