2016’da Neler Okudum

2016'da Neler Okudum

Bu sene geçen seneye göre az okuyabildim. Ama geriye dönüp bakınca okduğum kitapların hepsinin ayrı bir tat ayrı bir lezzet bıraktığını görüyorum hayatımda.

İçinde tavsiye etmeyeceğim kitap yok o kadarını söyleyebilirim.

Hangisinden başlasam anlatmaya inanın bilemiyorum.

İnsanın Anlam Arayışı” ile başlayacağım galiba. Bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Beni bu sene en çok etkileyen kitap diyebilirim. Yazarın nazi kamplarında yaşadıklarından sonra hayatta kalıp o günleri bizlere anlatması, sadece bununla da kalmayıp onca zorluğa rağmen hayatta kalabilmesinin teoremini oluşturup kendimizi anlamamız için çok önemli bilgileri bizimle paylaşması süper bir şey. Kötü olaylara dışarıdan bakarken “benim başıma gelse dayanamaz ölürdüm” dediğimiz olayların başına geldiği insanların nasıl olup da hayatta kalıp yaşamlarına devam edebildiklerini anlatıyor.

Köy Enstitüleri” bu konuda bilgisi olmadan fikri olan ve her fırsatta bolca konuşanlar için güzel bir kaynak olur diye düşünüyorum. Tabi okursanız!

Eşimin bana hediyesi “Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten” sadece bir tarafın değil her iki tarafın okuması gereken bir kitap ve bazen neden birbirimizi anlamakta bu kadar zorlandığımızı çok güzel ortaya koyan bir kitap. Tabi okuduklarımızı hızlıca unuttuğumuz için arada arada tekrar okumakta fayda var :)

Davut ve Golyat“, yaşarken hiç unutulmaması gereken çok önemli bir bilgiyi içselleştirmeniz için önemli bir kitap. Büyük ve güçlü olan her zaman kazanamaz zeki olan kazanır yeter ki buna inanalım.

Bayan Montessori tarafından yazılmış “Çocuk Eğitimi” kitabı çocuğa ve eğitime bakışınızı kökten değiştirecek cinsten harika bir kitap.

Elif Şafak favori yazarlarımdan biri. “Siyah Süt” kadınların en zor dönemlerinden birini – doğum sonrası yaşadıklarını ve hissettiklerini – biz erkeklerin bile anlayabileceği bir dilde ele aldığı çok güzel bir eser. Bebek Bakımı vb. kitapların yanında yeni hamilelere belki de daha doğrusu eşlerine hediye edilebilir :)

Belki güleceksiniz ama “Ezop Masalları” bugüne kadar okurken en fazla not aldığım ve işaretlediğim kitap.Kitabı bitirdiğimde postitten gözükmüyordu :) Masal diyip geçmemek gerek her biri hayatla ilgili derin bilgeliklere sahip mesajlarla dolu. Tam olarak ne anlatıldığını anlamasa da kızım da Ezopu çok seviyor. Her akşam bir masalını okuyoruz.

Bu sene okuduğum kitapların sıralı tam listesi aşağıda:

1. İnsanın Anlam Arayışı
2. Köy Enstitüleri
3. Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüsten
4. Davut ve Golyat
5. Çocuk Eğitimi
6. Siyah Süt
7. Ezop Masalları
8. Oyum Ben
9. Atatürk’ün Dehası
10. Işık Bahçeleri
11. Az
12. Dune Rahibeler Meclisi
13. Yüksek Şatodaki Adam
14. Dava

Bu yazı 13 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir