Yarının Dünyası

Bir kişi dünyayı değiştirebilirBBC de yayınlanan infografiği gördüğüm sırada uzun zamandır SüperAktif’te yazmamanın vermiş olduğu sıkıntı vardı içimde.

Yarının Dünyası (Tomorrows World) http://www.bbc.com/future/story/20130102-tomorrows-world

Sonra birden neden yazmadığım ve neden yazmam gerektiği bir şimşek gibi çaktı beynimde

Yazmıyordum çünkü enteresan günlerden geçiyorduk ve benim yazılarımın formatı belliydi; ben dünle bugünle değil gelecekle ilgiliydim kişilerle ve olaylarla değil fikirlerle ilgiliydim

O nedenle yazmadım. Zira herkesin dünü ve bugünü, kişileri ve olayları konuştuğu bir ortamda yazdıklarım sanki abesle iştigal gibi görünür diye korktum.

Ama şimdi anlıyorum ki yanlış yapmışım.

Meşhur bir hikaye vardır eminim herkes bilir;

İşten yorgun argın gelen baba dinlenmek istemektedir ama çocuğu oyun oynamak ister, baba bir cinlik yapıp üzerinde kocaman dünya resmi olan gazete sayfasını parçalara ayırıp çocuğa eğer bunu tekrar bir araya getirebilirse kendisiyle oynayabileceğini söyler çocuk bir süre sonra resmi düzeltmiş bir şekilde gelince baba şanşınlıktan dilini yutacaktır. Çocuğa bunu bu kadar kısa sürede nasıl yaptığını sorduğunda çocuk “arka sayfada bir insan resmi vardı onu düzeltince dünyada düzeldi” diye cevap verir.

Bu akşam bu yazıyı yazarken benim dünyayı düzeltme yoluma da yeni bir ad buldum “Her Seferde Bir İnsan (HSBİ)”. Eğer bir kişi bile yazdıklarımı okur ve bundan dolayı hayatında birşeyleri değiştirmeye karar verirse ben başarmış olacağım.

Nasıl mı?

Bir kişi dünyayı değiştirebilirmi adlı videoyu izlemenizi tavsiye ederim ;)

Kısacası HSBİ çerçevesinde yazılarıma aynen devam ediyorum :) tabi bu kararımla ilgili olarak görüş ve eleştirilerinizi de duymak isterim.

Uzun bir girizgahtan sonra yazının başında bahsettiğim infografiğe geri dönecek olursak;

Enteresan öngörüler var ve birçoğu ayağı yere sağlam basan öngörüler.

Niye böyle diyorsun derseniz benim kuşağım iyi bilir 2000 yıllarını anlatan filmlerde hep insanlar tek tip uzay kıyafetleri giyer uzay araçlarıyla gezer ve gezegenler arası seyahat yapabilirdi hele ışınlanmaya hiç değinmek istemiyorum :)

2000 yılını geride bırakalı 13 yıl oldu ve durum ortada hayatımızdaki en büyük değişiklik iPhone, iPad ve Samsung eşdeğerleri ha bir de Ginger var iki tekerlek üstünde gidebiliyoruz ;p

Aslında şikayetçi değilim, şu kısacık ömrümde gördüğüm ve kullanma şansım olan teknolojileri düşününce kızıma anlatacak ne de çok şey var diyorum kendime.

İnfografikte 100 yıl içinde yeni bir buzul çağı gözüktüğüne de yer verilmiş ki eşimin en sevdiği filmdir 2012 :) ben felaketler konusunda daha karamsarım zira infografiğe göre 2030 yılında tek dünya yönetimi öngörülmüş ama bunun önüne bir düya savaşı eklememişler bana biraz garip geldi. Bir de benim diğer tahminim; Suretler (Surrogates) filminin birebir aynısı olmasa da insanların evlerini hiç terketmeden sanal olarak yaşayacakları (Evden çalış, internetten alışveriş et, internetten dünyayı gez, vs.) bir dünya öngörüsü de eklenebilirdi diye düşünüyorum.

Peki sizin önümüzdeki yüzyıl tahminleriniz neler?

Bu yazı 183 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir