Facebook’tan ilginç analizler

Facebook’ta en çok kim zırvalıyor? Kimler öfkeli, kimler bencil? Veriler bunun gibi birçok soruya ışık tutuyor.

Businessinsider’ın haberine göre Facebook Amerika’daki 1 milyon durum güncellemesinin analizini yaptı. İşte Facebook’un çok ilginç analizleri: Çocuklar kelimeleri atlıyor: Kullanıcıların yaşı ile noktalama ve edatların kullanımı arasında güçlü bir bağ tespit edildi.

Yaşlılar daha çok konuşuyor: Facebook’ta kullanıcı yaşı arttıkça ‘durum (status)’ cümlelerinin uzunluğu da artıyor. Sosyal durum, aile ve din ile ilgili terimleri yaşlılar daha çok kullanılıyor.

Gençler daha çok küfür ediyor: Genç kullanıcılar lanet okuyor. Öfke bildiren sözcükler ve ben dili de küçük yaştaki kullanıcılar daha çok kullanıyor.

‘Sen’ kelimesini kullananlar arkadaş canlısı: Bu kişilerin arkadaş sayısı daha fazla.

İnsanlar sabahları daha pozitif oluyor: Durum güncellemesinin en pozitif olduğu vakitler sabah saatleri. Akşam 10:00’dan sonra ise negatif duygular doruğa ulaşıyor.

Olumsuz duygular içeren güncellemeler daha çok yorumalıyor: Arkadaşlar muhtemelen birbirlerine destek olmak için olumsuz ‘durum’lara daha çok yorum yapıyor.

Zaman odaklı güncellemeler sabahları daha yaygın: Bu muhtelemen kullanıcıların sabahları önceki gece kaça kadar uyumadıklarını ya da işe ne kadar geç kaldıklarını vb. iletileri yayınlamalarından kaynaklanıyor.

Kullanıcılar durum güncellemelerinde arkadaşlarınınkine benzer kelimeler kullanıyor: Bu durum özellikle aile yahut dinden bahsederken ya da sinirlendiklerinde geçerli.

Kaynak : Milliyet

Bu yazı 430 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir