7. İstanbul Lale Festivali

Lale, adını bir devre vermiş, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip özel bir çiçektir. Orta Asya’dan Anadolu’ya, kilimlerimizden tablolarımıza, bahçelerimizden parklarımıza kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, İstanbul Lale Festivali, 7. kez İstanbullunun karşısında. 7. İstanbul Lale Festivali 1 – 30 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında İstanbul’un dört bir tarafında etkinlikler düzenlenecek.

Bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesine kavuşurken; Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı festival süresince çeşitli etkinliklere sahne olacak.

İstanbul’da festival kapsamında Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı, Hidiv Korusu, Beykoz Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu ve Küçük Çamlıca Korusunda lale bahçeleri oluşturuldu.

Festival boyunca Emirgan Korusu’nda haftanın her günü saat 11.00’den 19.45’e Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dinletileri, ebru sanatçılarının katılacağı etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler Sultanahmet Meydanı, Büyükçamlıca, Hidiv korularında hafta sonlarında, aynı saatler arasında tekrarlanacak. Taksim Meydanı’nda Lale Heykelleri Sergisi açılıcak.

Festival kapsamında, bu baharda da parklarda bahçelerde, meydanlarda, pencere önlerindeki saksılarda laleler açacak.

Bu yıl İstanbul’a 104 türde, toplam 11.6 milyon lale dikildi. En büyük lale koleksiyonu yine Emirgan Korusu’nda. Emirgan, 112 türden 1.8 milyon laleyle gerçek bir şölen yaşayacak. Beykoz Korusu’na 25 türde 680 bin, Soğanlı Bitkiler Parkı’na 62 türde 600 bin, Yıldız Korusu’na 23 türde 550 bin lale dikildi. Göztepe Gül Bahçesi, Gülhane Parkı, Büyük ve Küçük Çamlıca, Fethipaşa koruları, Hidiv Kasrı farklı türlerdeki laleleri İstanbul’da görebileceğiniz diğer yeşil alanlar.

Arda Adnan Kalkan - Sakarya
Arda Adnan Kalkan - Sakarya

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.istanbulunlalesi.com internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

2005 yılından bu yana lale yarışması düzenleyen İstanbul Büyüksehir Belediyesi bu yılda en güzel lale ile ilgili yarışmasını gerçekleştiriyor. En Güzel 50 Lale; İstanbul’un koru, park, bahçe, yeşil alanlarında pek çok bölgede peyzaj çalışmaları dâhilinde fotoğraf çekilebileceği gibi tek laleler de yarışmada değerlendirilecek. Bu yıl en güzel 50 Lale veya Peyzaj fotoğrafına ödül verilecek. Son Katılım Tarihi 25 Nisan 2012.

EN GÜZEL 50 LALE Fotoğraf Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı 286 defa okundu

Süper Aktif

Süper Aktif, bünyesinde aktif, dinamik, heyecanlı insanları barındıran, birlikte sinemaya, tiyatroya, doğa gezilerine gitmeyi seven, arkadaşlarını uzaktan uzağa internet sitelerinden değil de her fırsatta her türlü aktiviteyi bahane ederek canlı kanlı görüp iki muhabbetin belini kırıp birlikte zaman geçirmekten hoşlanan sanal değil gerçek bir sosyal topluluktur.

Latest posts by Süper Aktif (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir