Düden Şelalesi Antalya 1/6

duden_2_04_800_600Merhabalar efendim :) Bu yazı dizimizde kısa ama dolu dolu geçen yaz tatilimizi sizlerle paylaşacağız. Bu yaz son anda verdiğimiz bir kararla arabaya atlayıp Antalya yolunu tuttuk. Güzergahımızda bir değişiklik yapıp Burdur yerine Isparta üzerinden gitmeye karar verdik. Muhteşem manzarasıyla Toroslar karşıladı bizi bu yolculuğumuzda. Girdiğimiz her tünelin karanlığı sarp dağ manzaralarıyla sonlandı. Biraz zor bir yol ama vaktiniz varsa manzarayı görmek için kullanmanızı tavsiye ederiz. 4 gün planladığımız tatilimize Antalya’daki Düden Şelalesi ile başladık.
duden_1_03_450_600


Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alıyor ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkıyor. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılıyor. Antalya’ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden (ya da Karpuzkaldıran Şelalesi) ve Varsak’a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi. Bu iki kola ayrılan şelaler Akdeniz’e dökülüyor.

Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km. uzaklıkta. Bu bölümü yaklaşık 40 metrelik falezlerden denize dökülmekte. Çok yakınında Gençlik Parkı ve Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri bulunuyor.
duden_3_05_800_600Yukarı Düden Şelalesi’ne aynı zamanda İskender Şelalesi de deniliyor. MÖ 334-333 yıllarında Pamphylia’yı fetheden Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarını sulattığı söylenmekte. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan 1970 – 1972 yılları arasında Devlet Su İşleri tarafından piknik ve mesire yeri haline getirilmiş. Antalya’nın bunaltıcı sıcağından şelalenin serin havasıyla biraz da olsa kurtulduk :)

Bu yazı 336 defa okundu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir