Bir de Piri ile Gez

Bir de Piri İle GezAcaba kaçımız yaşadığımız şehrin tüm güzelliklerini biliyor ya da görüyoruz. Kim bilir kaç güzelliğin önünden hikayesini bilmeden kafamızı kaldırıp görmeden geçip gidiyoruz.

Hiç unutmam, üniversiteden can dostum Can ile canımızın sıkıldığı bir gün derslere girmeyip Taksim’e gitmiştik. Kafamız havada o gün daha önce önünden defalarca geçtiğimiz onlarca şahane binanın tabelalarla boğulup saklanmadan kalabilmiş duvarlarına hayran hayran bakıp İstiklal’i bir ucundan diğerine gezmiştik.

Bizi görenler bunlar acaba nereden geldi diye düşünmüşlerdir zira ikimizde ufak çocuklar gibi kafamız havada gördüğümüz birbirinden şahane bina detaylarını birbirimizin omzundan çekip diğerine gösterme yarışındaydık.

O zaman tüm o binaların hikayelerini, kim yapmış, ne amaçla kullanılmış, üzerindeki figürlerin bir hikayesi var mı diye merak etmiştik.

Tarihçi gezgin Saffet Emre Tonguç ve Türkolog Ali Canip Olgunlu şehrin bu ortada ama gizli güzelliklerini farketmenizi ve hikayelerini dinlemenizi sağlayacak harika bir uygulama geliştirmişler; Piri.

Tek yapmanız gereken Piri’yi telefonunuza indirmek (App Store, Google Play) ve kulaklığınızı takarak daha önce hiç fark etmediğiniz bir dünyaya sesli turlarla adım atmak!

Piri ile kendi turunuzun rehberi olup her gün geçip gittiğiniz yerlerin barındırdığı hikayeleri dinlerken tur rotası boyunca Piri’nin size önereceği mekanlarda keyifli molalar verebilirsiniz.

Şu anda İstanbul’un hikayelerini dinleyebileceğiniz 4 tur ve Konya ile Edirne’yi keşfedeceğiniz 2 tur var. Umuyoruz en kısa sürede farklı yerler ve yeni hikayeler de eklenir.

Ayrıca İş Bankası Maximum kart sahipleri aşağıdaki turları ücretsiz olarak indirebilir.

  • Karaköy Turu/İstanbul
  • Tarihi Yarımada Turu/İstanbul
  • Cihangir-Çukurcuma Turu/İstanbul
  • Galata-Beyoğlu Turu/İstanbul
  • Edirne Turu
  • Konya Turu

Bu yazı 15 defa okundu

Murat Zaralı

Herkesin yazacak birşeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum :)

Latest posts by Murat Zaralı (see all)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir